Uroczyste zakończenie XXIV Ogólnopolskiego PLENERU MALARSKIEGO „Ożarów 2016”

plener2016

44 osoby brały udział w dwutygodniowych plenerach artystycznych, które odbyły się w Gospodarstwie Agroturystycznym Sielska Dolina w Nowem. Z całego kraju przybyli plastycy, rzeźbiarze, fotograficy.

To już był XXIV Ogólnopolski Plener Malarski „Ożarów 2016”, XX Plener Rzeźby dla studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Plener Fotograficzny dla Fotoklubu „Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Komisarzem trzech plenerów był dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie, Marian Sus.

– Cieszę się, że już po raz kolejny odbyły się u nas plenery – powiedział podczas podsumowania burmistrz Marcin Majcher, który obok prezesa Grupy Ożarów Andrzeja Ptaka przyczynił do ich zorganizowania. – Mam nadzieję, że artyści się spełnili i każdy z nich z zadowoleniem będzie wspominał tu swój pobyt przez kolejny rok. Staraliśmy się, by warunki były tutaj jak u mamy i panowała miła atmosfera.

Stanisław Wojcieszak ze związku artystów plastyków z Poznania ufundował po raz drugi nagrodę publiczności, która trafiła w tym roku do Dariusza Stelmacha z Radomia. Na drugim miejscu znaleźli się: Kazimierz Kielian z Kielc i Irmina Skorupska ze Staszowa.

Eleonora Diener-Czuba przedstawiła najliczniejszą grupę, którą stanowili artyści plastycy. Do Nowego przyjechali: Dariusz Stelmach, Michał Budzisz, Krzysztof Ciecieląg z Radomia, Andrzej Białecki z Lipska, Maria Bobrowska z Tarnobrzega, Nela Nelip z Katowic, Danuta Grabowska z Piły, Andrzej Kozera z Pińczowa, Tomasz Wróblewski z Pionek, Irmina Skorupska z Parszowa, Lucyna Gozdek ze Staszowa, Andrzej Brzegowy z Kowali koło Radomia, Krzysztof Ciecieląg z Radomia, Ewa Majerczak z Grywałdu, Józef Machała z Rzeszowa, Stanisław Wojcieszak z Poznania, Kazimierz Kielian z Kielc, Jan Drewicz z Góry Kalwarii, Barbara Wierzgała z Mysiadła, Patrycja Sus-Lutyńska z Ożarowa. Oryginalną pracę, inną od wszystkich przywiózł Stanisław Wojcieszak z Poznania. To była kapliczka stworzona ze starych kawałków drewna. – Mnie urzekła ta praca malarsko-rzeźbiarska – nie ukrywała Eleonora Diener-Czuba. – Podoba mi się też kolorystyka prac Kazimierza Kieliana, są wesołe, radosne. Nie można obok nich przejść obojętnie. Natomiast mnie w tym roku zainspirowała Wisła. Stworzyłam tryptyk, obraz stworzony z trzech fragmentów płótna. Namalowałam też kapliczkę z Niemcówki.

Artysta fotografik Andrzej Łada przypomniał, że już po raz drugi jest w Nowem. Przybyli z nim członkowie Grupy Fotograficznej Klubu Galeria MCK, który działa przy MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Dziękuję Grupie Ożarów za sponsoring naszych wydawnictw oraz dyrektorowi Marianowi Susowi – powiedział. – W sumie przez plenery przewinęło się 14 naszych członków. Zebrany materiał jest dość duży. Byliśmy na plenerze w cementowni, przepiękne światło, dobre warunki. Sądzę, że materiał który został wykonany będzie ciekawą propozycją do wystawy.

Studentka rzeźby Agnieszka Przybyła przedstawiła swoją grupę. – Każda praca jest indywidualnym tworem osobnej wyobraźni – opowiadała. – Trudno jest wybrać najlepszą. Moja rzeźba to „Skulona”. Przedstawia bardzo młodą kobietę, o czym świadczą trampki, która zatyka sobie ucho dłonią, by nie słyszeć tego, co mówią inni dookoła. Bo wszyscy inni zawsze wiedzą lepiej, a czasami lepiej się zamknąć w sobie i tam poszukać w środku odpowiedzi na to, co nas zastanawia. Trudną materia jest sam kamień, więc stąd pozycja tej niewiasty. To moje pierwsze starcie z kamieniem janikowskim. Było dość ciężko, ale po pierwszych trudach bardzo szybko wzięliśmy się do pracy i uważamy, że niesamowite rzeczy można stworzyć z kamienia. Poznaliśmy jego materię, i jest bardzo ciekawa. Jeśli będzie taka możliwość, to powrócimy tutaj za rok.

Mirela Floryszak, dyrektor do spraw marketingu technicznego Grupy Ożarów SA pogratulowała artystom wspaniałych prac i życzyła wszystkim wspaniałej zabawy. Plenerowicze podziękowali Halinie i Czesławowi Sawickim, właścicielom Gospodarstwa Agroturystycznego Sielska Dolina. Tradycyjnie juz ze świetną oceną prac wystąpił krytyk sztuki Tomasz Staszewski. W części artystycznej śpiewała Katarzyna Góras, na Fletni Pana grał Piotr Buchalski.

Prace fotograficzne, które powstały podczas plenerów, będą prezentowane podczas wystawy, które odbędą się we wrześniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie.