ZAKOŃCZENIE XXV OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU MALARSKIEGO XXI PLENERU RZEŹBY

Burmistrz Ożarowa – Marcin Majcher, Prezes Zarządu Dyrektor Generalny Grupy Ożarów S.A. – Andrzej Ptak, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. A. Patkowskiego w Ożarowie – Marian Sus zapraszają na uroczyste zakończenie XXV OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU MALARSKIEGO, XXI PLENERU RZEŹBY STUDENTOW WYDZIAŁU ARTYSTYCZNEGO UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO  oraz III PLENERU FOTOGRAFICZNEGO FOTOKLUBU „GALERIA” MCK W OSTROWCU ŚW.

W Gospodarstwie Agroturystycznym Sielska Dolina w Nowem odbyło się podsumowanie trzech plenerów: plastycznego, rzeźbiarskiego i fotograficznego.

– Historia plenerów zaczęła się w 1994 r., kontynuowaliśmy je corocznie, za każdym razem poszerzając grono przyjaciół i ta formuła się przyjęła – powiedział dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie, Marian Sus, który był komisarzem trzech plenerów.

Na kulturę nie skąpią grosza

To już był XXV Ogólnopolski Plener Malarski „Ożarów 2017”, XXI Plener Rzeźby dla studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, III Plener Fotograficzny dla Fotoklubu „Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.  – Gratuluję wzbogacenia Galerii Nadwiślańskiej o wspaniałe prace naszych studentów – powiedział prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Jerzy Kierski. – Dziękuję za zaproszenie studentów już po raz ósmy na plener kamienny.

Poseł na Sejm Kazimierz Kotowski podziękował za organizację plenerów. – Na kulturę ten samorząd i ten burmistrz nigdy nie skąpili grosza – powiedział. – Mamy wiele zakładów, przedsiębiorstw, ale ta nasza cementowania i ci ludzie, którzy ją budowali i nią kierują zawsze byli przychylni dla ludzi z tej lokalnej społeczności. Plener przechodzi do historii i pozostaje w naszych sercach.

Burmistrz Marcin Majcher wyraził zadowolenie, że chwycił pomysł organizacji plenerów. – Chcieliśmy wzbogacić naszą ofertę dla dzieci, dorosłych – powiedział. – Co roku przybywają do nas artyści, którzy mają swoje przemyślenia. Dzięki temu mamy wiele prac w naszych galeriach, instytucjach. Ten pobyt jest dla każdego wielką atrakcją i rozrywką.

Dyrektor do spraw handlowych Grupy Ożarów SA Dominik Piskorski potwierdził  wspieranie plenerów w kolejnych latach. – To czas dla sztuki, dla artystów, nie chcę przedłużać – mówił. – Dziękuję bardzo za umożliwienie nam uczestniczenia w tym wydarzeniu. To dla nas dobra okazja, by spotkać się z państwem.

Uczestnicy pleneru

Opiekun grupy rzeźbiarzy, prof. Agnieszka Jankowska, wymieniła nazwiska  uczestników pleneru rzeźby: Łukasz Fuksa, Bogusław Stopyra, Paulina Gemra, Anna Karolina Segiń, Anna Zięba, Angelina Bury, Anna Stec, Klaudia Kordulska, Eliasz Dyrow. – To było dla mnie wyzwanie artystyczne, bardzo się cieszę, że udało mi się wykonać rzeźbę popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego – powiedział Eliasz Dyrow. – Jestem zadowolony z osiągniętego efektu. Zajęło mi to około sześciu dni. Otrzymałem takie zadanie od prof. Jerzego Kierskiego.

Eleonora Diener-Czuba przedstawiła najliczniejszą grupę, którą stanowili malarze. Do Nowego przyjechali: Nela Nelip z Katowic, Irmina Skorupska z Parszowa, Maria Bobrowska z Tarnobrzega, Ewa Majerczak z Krościenka nad Dunajcem, Małgorzata Wojdyło ze Strzelec Opolskich, Jan Drewicz z Góry Kalwarii, Michał Budzisz i Dariusz Stelmach z Radomia z Radomia, Andrzej Białecki z Lipska, Andrzej Kozera z Pińczowa. Była jeszcze Lucyna Gozdek, Patrycja Sus-Lutyńska z Ożarowa. Fotografików przedstawiła Patrycja Sus-Lutyńska: Magdalena Wolf z Ożarowa, Ewa Gawlik, Dominika Jakubowska, Jarosław Kowalski z Ostrowca Świętokrzyskiego, wcześniej wyjechali: Waldemara Baka i Wojciech Różalski.

Młodzież na scenie

Marian Sus podziękował Halinie i Czesławowi Sawickim, właścicielom Gospodarstwa Agroturystycznego Sielska Dolina. Tradycyjnie już ze świetną oceną prac wystąpił krytyk sztuki Tomasz Staszewski. W części artystycznej wystąpiła Grupa Artystyczna „Iskra” pod kierunkiem artystycznym Ewy Gumuły oraz znany młody wokalista, Oskar Juryś, niedawny zdobywca I miejsca w Konkursie Wygraj sukces. W podsumowaniu plenerów wzięli udział: zastępca burmistrza Paweł Rędziak, sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, dyrektor do spraw technicznych Grupy Ożarów SA, Tadeusz Gralec.