Dwa plenery artystów w Nowem

W Gospodarstwie Agroturystycznym Sielska Dolina w Nowem odbyło się podsumowanie dwóch plenerów: 27. Ogólnopolskiego Pleneru Malarstwa i 23. Pleneru Rzeźby.

Spotkanie artystów z mieszkańcami rozpoczęło się od wspaniałego koncertu grupy Seven Heaven z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, która wykonała kilka znanych przebojów zespołu Abba. Młode wokalistki przygotował do występu instruktor Sławomir Lutyński.

– Cieszę się, że tak liczna grupa plenerowiczów zaszczyciła naszą miejscowość – powiedział podczas podsumowania plenerów burmistrz Ożarowa, Marcin Majcher. – . To już 50. plener, gdy zsumujemy malarstwo i rzeźbę, może i więcej, bo były także nieoficjalne organizowane przez Cementownię Ożarów. Plenery wrosły w klimat naszej gminy. Cieszymy się, że każdego roku możemy się tu spotkać i ucieszyć wspólnie w podsumowaniu, obejrzeć to, co wytworzyły poszczególne grupy malarzy i rzeźbiarzy. Wierzę, że przypadł wszystkim do serca występ tak urokliwych dziewcząt w tak urokliwym miejscu.

Obydwa plenery trwały do 6 lipca, przy czym plener rzeźby od 23 czerwca, plener malarski – od 30 czerwca. Instruktor MGOK Nora Czuba przedstawiła 10-osobową grupę uczestników pleneru malarskiego. Patrycja Sus-Lutyńska zaprezentowała uczestników pleneru rzeźby, 8 studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego i 4 studentki Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dr Katarzyna Woźniak, asystent na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, podziękowała w imieniu profesora Jerzego Kierskiego i swoim własnym, w imieniu każdego z osobna studentów, którzy mogli tu przyjechać i wyrazić swoje emocje połączone z intelektem. Barbara Wnuk-Spirowska z Buska-Zdroju, plastyczka podziękowała organizatorom za wyjątkowe chwile i wyjątkowy czas. – Tu jest wyjątkowe miejsce, tu jest takie miejsce, z którego żal odjeżdżać – powiedziała.

Dr Paweł Jach, adiunkt na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, podziękował studentom za zaangażowanie, był zadowolony z pracy, ze wspólnie spędzonego czasu. Starosta opatowski Tomasz Staniek podkreślił, że w Nowem panuje klimat swojskości, sielskości. – Gratuluję burmistrzowi i dyrektorowi domu kultury tej tradycji organizowania plenerów artystycznych – powiedział. – Artystom gratuluję pięknych prac.

Tradycyjnie już ze świetną oceną prac wystąpił krytyk sztuki Tomasz Staszewski. Dyrektor Marian Sus poinformował, że kontakty między domem kultury i uczelniami zawdzięcza dr habilitowanej Ewie Janus, dziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie i prof. Jerzemu Kierskiemu kierownikowi katedry kształtowania przestrzeni, designu i rysunku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyrektor podziękował Halinie i Czesławowi Sawickim, właścicielom Gospodarstwa Agroturystycznego Sielska Dolina. Powiedział, ze rzeźby znajdą się na Szlaku Artystycznym, na 14-kilometrowym odcinku. Dyrektor zaprosił wszystkich na smaczną promocję, na regionalny poczęstunek.

W podsumowaniu plenerów uczestniczyli między innymi radni powiatu opatowskiego, Andrzej Gajek i Wojciech Majcher, sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Dragan.

Sponsorzy: Urząd Miejski w Ożarowie, Cement Ożarów, Jerzy Cieciura, Pracownia Artystyczna Braci Dąbrowskich, Halina i Czesław Sawiccy.

Uczestnicy pleneru malarskiego: Barbara Wnuk-Spirowska z Buska-Zdroju, Tamara Maj z Buska Zdroju, Marek Sabat z Kielc, Małgorzata Polit z Jarosławia, Maria Wiktoria Mostek z Rudnej Wielkiej koło Rzeszowa, Michał Poręba z Tarnowa, Maksym Kisilov z Ukrainy, który mieszka obecnie we Wrocławiu, Jurij Sulimow z Sandomierza, Patrycja Sus-Lutyńska, Eleonora Czuba

Uczestnicy pleneru rzeźby: dr Katarzyna Woźniak, Łukasz Fuksa z Dynowa, Anna Stec z Tarnobrzegu, Łukasz Oberda z Łosińca, Bartłomiej Grudzień z Puław, Michał Kulig z Chmielnika, Klaudia Kordulska z Głogowa Małopolskiego, Bogusław Stopyra z Chodaczowa, Anna Sołtysik z Krakowa, która musiała wcześniej wyjechać. To studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pod okiem dra Pawła Jacha pracowały cztery dziewczyny: Patrycja Załucka z Mielca, Kornelia Nowak z Radomyśla nad Sanem, Monika Walas z Dylągówki, Kamila Wajda z Przybówki.