„JAŚki” na andrzejki – jubileusz 15-lecia „Spinki”

W andrzejkową niedzielę, w sali kameralnej MGOK im. A. Patkowskiego w Ożarowie, otwarto wystawę rękodzieła grupy artystycznej „Spinka”, którą twórcy zatytułowali „JAŚki”. Wydarzeniu towarzyszył koncert „Do poduszki …”, podczas którego solowo zaprezentowali się wokaliści ożarowskiego ośrodka kultury: Zuzanna Pastuszka, Inez Czajkowska oraz Oskar Juryś. Całość kulturalnego wydarzenia spięta została klamrą jubileuszu istnienia oraz pracy twórczej „Spinki”.

O kolejnym twórczym pomyśle opowiada tekst zamieszczony w tegorocznym katalogu wystawowym:

 Życie człowieka, który ma pasję, nabiera dodatkowego wymiaru …

To już 15 lat wspólnych spotkań, szalonych pomysłów, wystaw, realizacji marzeń w gronie przyjaciół.

Tym razem zapraszamy do obejrzenia wystawy, którą zatytułowaliśmy „JAŚki”. Jubileuszowy zestaw ekspozycyjny, z uwagi na covidową rzeczywistość, pokazujemy w okolicznościach andrzejkowych, a nie, jak dotychczas, walentynkowych, tworzy go ponad sześćdziesiąt zdobionych za pomocą igły, szydełka, nitki i wyobraźni poduszek. Każda z nich to oryginalny wytwór pracy rąk, trwały zapis idei, która autorowi wydała się najtrafniejsza, najciekawsza, a jedocześnie pozwoliła wpisać się w całość  pomysłu, który Spinkowicze prezentują specjalnie dla Państwa. Okazja do ekspozycji jest wyjątkowa – jubileusz pracy twórczej, którą w zaciszu pracowni ożarowskiego ośrodka kultury kontynuują nieprzerwanie od roku 2006.

Zestaw utrzymany jest w wąskiej kontrastowej kolorystyce. Czerwono-kremowe „JAŚki”, różniące się wielkością i  motywem zdobniczym, intrygują i skupiają uwagę widza. Niepowtarzalność ażurowych wzorów mówi o doskonałości warsztatu, szerokiej wyobraźni, fantazji i indywidualnym guście twórców. Wybór innej formy  estetyczno-użytkowej – tym razem kojarzącej się z odprężeniem i odpoczynkiem – poduchy, po raz kolejny pokazuje, że pragniemy by otaczające nas przedmioty były piękne, ciekawe i oryginalne.

Fani dotychczasowych wystaw przygotowywanych przez „Spinkę”, znają zarówno pomysłowość, jak i pracowitość twórców należących do ożarowskiej grupy artystycznej. Wiedzą również, że wszelkie okazjonalne prezentacje kipią kobiecością, a w podtekstach pełne są ciepła, uczuć i emocji. Zawierają w sobie wszystko, czym z ogromną przyjemnością chcemy się z Państwem dzielić. Nieprzypadkowo wybierane są również okazje, które stanowią wartość dodaną – tło prezentacji. Tym razem „JAŚki” na andrzejki. Niech kojarzą się Wam one z magią, domowym ogniskiem i dobrymi wróżbami, które z całego serca przesyłamy dla Was w jesienny – dla nas jubileuszowy – wieczór przepowiedni.

Było wielu gości, spotkanie swoją obecnością zaszczycili również Burmistrz Ożarowa Marcin Majcher oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ożarowie Halina Dragan, którzy w imieniu samorządu złożyli okolicznościowe życzenia i gratulacje. Dyrektor MGOK Marian Sus wręczył jubilatom dyplomy oraz kwiaty. Wieczór zakończył się zwiedzaniem ekspozycji, wspólnymi rozmowami oraz słodkim poczęstunkiem. Okazały tort obdzielił wszystkich zgromadzonych gości.

Głos zabrali również Spinkowicze, kilkanaście lat działań artystycznych i pięknych wspomnień skłania do refleksji i podziękowań.

Dziękujemy Tym, którzy na przestrzeni lat, wspierali naszą działalność, oraz Tym, którzy choćby przez chwilę, wspólnie z nami tworzyli, czarowali, spędzali czas.

Podziękowania kierujemy również w stronę Mariana Susa, dyrektora MGOK im. A. Patkowskiego, inicjatora pomysłu na stworzenie grupy artystycznej, którą z założenia, poza codzienną pracą, łączy chęć uczestnictwa w szeroko pojętych działaniach i wydarzeniach kulturalnych. Od lat czujemy się nie tylko autorami, ale też widzami, odbiorcami, gośćmi, bywa również, że ambasadorami ożarowskiej ziemi, dziękujemy …

W ciepłych wspomnieniach, których wciąż nam nie brak, pozostaje założycielka – pierwsza instruktor grupy – Marta Zawadzka.

Serdecznie pozdrawiamy Tomasza Staszewskiego, krytyka sztuki, który relacjonuje twórczość „Spinki” w piśmie „Ożarów”, a także Pracowników Domu Kultury zaangażowanych w pomoc przy realizacji wystaw oraz przygotowaniu wydarzeń artystycznych, które towarzyszą im od lat.

Ekspozycję, która tym razem zaaranżowana została w szerszej niż zwykle przestrzeni wystawowej, oglądać będzie można do 15 stycznia 2022 roku.

Autorami „JAŚków” są: Jadwiga Banach, Halina Baranowska, Teresa Cocek, Halina Czerwiec, Henryka Goraj, Jadwiga Kumek, Danuta Kuracińska, Janina Mianowana, Tadeusz Kuś, Zdzisława Siejka, Urszula Soboń, Marianna Staniszewska, Krystyna Stępniewska, Barbara Sus, Anna Trela, Elżbieta Wąsik oraz Marianna Zając. Jubileuszowo, warto wspomnieć, że z ożarowską grupą artystyczną związanych jest wielu twórców – autorów prac prezentowanych podczas wystaw z przeszłości i, mamy nadzieję, również z przyszłości.

Patrycja Sus-Lutyńska

instruktor grupy artystycznej „Spinka”

foto – archiwum MGOK Ożarów