Z muzyką sakralną w Glinianach 30 czerwca 2013 r.

W kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha w Glinianach już po raz szósty odbył się 30 czerwca koncert, który był częścią odbywającego się w Busku- Zdroju XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyna Jamroz. Tym razem w świątyni wystąpiła Małgorzata Walewska-mezzosopran, na organach grał Robert Grudzień.

– Impreza bardzo udana, artyści zadowoleni, wspaniała atmosfera – mówi burmistrz Marcin Majcher. – Bardzo ładny program, utwory światowej sławy kompozytorów. Mały kościółek, miejsca nie za wiele, ale w koncercie uczestniczyło ponad 150 osób. Bardzo dobra akustyka w świątyni, która jest perłą drewnianej architektury sakralnej. Oryginalne kościelne organy, które maja wiele elementów drewnianych, spisały się doskonale. Inna sprawa, że grał na nim wirtuoz  rangi międzynarodowej.

W programie znalazły się następujące utwory: Henry Purcell- Triumpet Tune, Cear Franc – Panis Angelicus, Jan Sebastian Bach – Charles Gounod – Ave Maria, Jan z Lublina – 4 Tance z Tabulatury z XVI w., Georg Friedrich Hendel – Xerxes „Ombra Mai Fu”, Franciszek Schubert – Dolorosa pamięci Powstańcom Styczniowym 1863 r., Henry Durcell – „Pożegnanie Dydony”, aria z opery „Dido i Aneneas”, Giuseppe Verdi – „O Dischiuso il Firamento”,  Fenena „Nabucco” , Adagio Albinoni, Fantazja, Amazing Grace.

Śpiewała Małgorzata Walewska jako mezzosopran. W 1994 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie.  Już w trakcie studiów zdobywała nagrody na międzynarodowych konkursach, między innymi we Wrocławiu, Las Palmas. W 1991 r. rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie, potem z wiedeńskim Teatrem Staatsoper, gdzie śpiewała u boku tak znanych artystów, jak między innymi Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Simon Estes, Luis Lima. Występowała w wielu teatrach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych oraz na licznych festiwalach.

            Robert Grudzień, artysta muzyk, kompozytor, dyrektor festiwali muzycznych. Naukę rozpoczął w Ognisku Muzycznym oraz w Państwowej Szkole Muzycznej imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Jest absolwentem liceum muzycznego w Radomiu, Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz Hochschule fur Musik w Duseldorfie. Od kilku lat czynnie udziela się jako pianista i klawesynista. Jego nazwisko pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności.

Koncert był częścią Międzynarodowego Festiwalu imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Władze Ożarowa podpisały z organizatorami porozumienie, by jeden z koncertów odbył się w zabytkowym kościele w Glinianach. Sponsorami imprezy byli Cementownia Ożarów, Urząd Miejski, współorganizatorem – Ożarowskie Stowarzyszenie Kulturalne Forum z prezesem Marcinem Kwiecińskim.