Nadwiślański Szlak Artystyczny

5541Nadwiślański Szlak Artystyczny to pomysł na zagospodarowanie rzeźb, które powstają na plenerze rzeźbiarskim. Między Maruszowem a Lasocinem ustawionych już zostało dziesięć prac przy drogach, następne czekają w kolejce.

Szlak, jakiego jeszcze nie było, postanowiło stworzyć Stowarzyszenie Miłośników Powiśla Świętokrzyskiego – Doły Biedrzychowskie z siedzibą w Ożarowie.Ma mieć 12 km długości, zaczynać się i kończyć w położonym przy drodze krajowej 74 Maruszowie, a wieść mniej uczęszczanymi drogami przez Dębno, Biedrzychów, Nowe i Lasocin. Przeznaczony będzie zarówno dla turystów pieszych i rowerzystów, …

 Maruszów

Początek trasy i wjazd na szlak.

Skrzyżowanie w Maruszowie, drogi krajowej nr 74 (Kielce – Lublin z drogą lokalną Maruszów – Nowe. Skręcamy w prawo (jadąc od Ożarowa) i dojeżdżamy do Galerii – Skansenu „Pod chmurką” artysty ludowego Edwarda Ziarki. Zwiedzamy obiekty zabytkowe kultury ludowej regionu oraz poznajemy twórczość plastyczną gospodarza.

Dębno

Następna kapliczka to krzyż z Ukrzyżowanym, który znajduje się na wzniesieniu przy drodze biegnącej obok remizy OSP w Dębnie – tu prawdopodobnie znajdował się teren dawnego kościoła w Dębnie.

W tym miejscu trasa łączy się z początkiem Nadwiślańskiego Szlaku Artystycznego. Skręcając w prawo dotrzemy do trasy nr 74 lub do znajdującej się na początku szlaku Galerii pod Chmurką, 1 km od początku trasy.