„A. Patkowski i E. Szylko z myślą o dzieciach…”

24 marca 2017 roku dyrektorzy Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie otworzyli wystawę grupy uczniów zatytułowaną: „My też mamy talent II”.

Współpraca została zapoczątkowana w ubiegłym roku. Obecna prezentacja prac stanowi kontynuację pomysłu, aby eksponować działalność plastyczną wychowanków szkoły.

Wernisaż otworzył gospodarz placówki – p. Marian Sus. Wyraził swe zadowolenie z faktu, że coraz więcej młodych ludzi odwiedza dom kultury i czynnie angażuje się w twórczość artystyczną. Pani Alicja Różańska Cembrowska pogratulowała swym uczniom talentu i zachęciła ich do rozwijania pasji.

Tradycyjnie już zabrał głos p. Tomasz Staszewski, który wypowiedział się na temat różnorodnych technik plastycznych stosowanych przez młodych ludzi. Podziwiał więc pełne dynamiki „rzeźby” smoków i wyrobników wykonane z masy solnej przez Patryka Skoczylasa oraz precyzję prac z modeliny – Rafała Chedy. Pan Tomasz dostrzegł wyjątkowo trafne uchwycenie ruchu w szkicach i rysunkach Pawła Gronka oraz wrażliwość twórców. Wiele dzieł wymagało cierpliwości i kilkugodzinnego zaangażowania, na przykład instalacje plastyczne oraz konstrukcje nawiązujące do regionalizmu (młyn, wiatrak, żuraw, wóz drabiniasty, dworek, narzędzia rolnicze…) , a wykonane z patyków i zapałek.

Szczególny klimat nadają ekspozycji szkice przedstawiające twarz Edwarda Szylki (patrona szkoły) wykonane przez dzieci z klas młodszych.

Niejednokrotnie jeszcze powinniśmy usłyszeć o rozwijających się talentach Aleksandry Stawiarz (szkice), Karola Ziarki (papieroplastyka) i Dawida Muchy (rzeźba). Obok tych nazwisk pojawiają się kolejne… – zapraszam do ich poznania, zapraszając do obejrzenia wystawy. Prezentacja będzie trwać do 26 maja br.

Bożena Małecka (inicjatorka wernisażu)

(Fotografie z wernisażu : Patrycja Sus – Lutyńska)